Konstrukcja anten dookólnych opiera się głównie o dipol pół-falowy, czyli podwójny dipol kablowy. Ze względu na zalety dipola półfalowego, anteny o takiej konstrukcji cechują się kompaktowymi rozmiarami, zazwyczaj nie wymagają przeciwwagi oraz oferują bardzo dobre parametry użytkowe, a przede wszystkim są tanie. Charakterystyka pozioma (wektor H) takiej anteny jest dookólna, jednak po stronie pionowej (wektor E) otrzymujemy wykres odpowiadający dwóm dipolom odsuniętych od siebie o 180˚ czyli ósemkę...

Inżynierowie z firmy RACOM znaleźli rozwiązanie, które od lat było poszukiwane na rynku. Base Driven Protocol, zaprojektowany dla aplikacji TCP/IP (IEC104) oraz dostosowany do sieci kolizyjnych , gdzie zdalne radio nie może być słyszane przez inne radia zdalne i/lub wykorzystywane są oddzielne częstotliwości dla RX / RX.

W zapytaniach ofertowych bądź projektach wykonawczych sieci radiowych pojawiają się ostatnimi czasy anteny opisane wg. kodyfikacji CEPT. Nie wiem skąd takie pomysły projektantów ale określanie w ten sposób elementów sieci radiowej, jest zwyczajnym wprowadzaniem w błąd. Wynika to z braku podstawowej wiedzy o kodyfikacji CEPT. Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie różnicy pomiędzy charakterystyką CEPT, a charakterystyką promieniowania anteny.

Tematem numeru AUTOMATYKA 6/2016 są "KOMPUTEROWE SYSTEMY NADZORU I STEROWANIA W PRZEMYŚLE". Z naszej strony rzucamy trochę światła na transmisję danych. Mamy nadzieję, że publikacja będzie dla Państwa przydatna.

Pakietowa transmisja danych ma coraz szersze zastosowanie w systemach przemysłowych. Idzie w parze z rosnącą popularnością i dostępnością systemów SCADA, które wprowadzają nową jakość w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Nowoczesne, zaawansowane routery UMTS/LTE pozwalają w pełni wykorzystać potencjał tej technologii.

M2M (Machine-to-Machine) oznacza aktywną komunikację między „maszynami”. Taka komunikacja może odbywać się przez łącze przewodowe lub bezprzewodowe. Oczywiście najbardziej atrakcyjnym medium są fale radiowe o globalnym zasięgu, dlatego komunikacja M2M domyślnie jest utożsamiana z bezprzewodową transmisją danych w sieciach GSM.

Znalezione w sieci....

LTE - przegląd technologii interfejsu radiowego

Publikacja na stronie ElektronikaB2B. Bardzo dobre omówienie technlogii LTE, które wyjaśnia poniekąd dlaczego profesjonlane rozwiązania LTE są kosztowne. Autorka publikacji wyjaśnia, że nowe, tak naprawdę jest stare i zaledwie przejściowe ;-) Zapraszam do lektury!