Projektowanie sieci radiowych

Prezentujemy jedne z lepszych i bezpłatnych narzędzi pomocnych w projektowaniu sieci radiowych do transmisji danych w paśmie licencjonowanym VHF/UHF oraz kilka wskazówek dla użytkowników sieci GSM/LTE.

UWAGA! Nie prowadzimy wsparcia technicznego dla poniższych aplikacji oraz nie odpowiadamy za ewentualne szkody w wyniku ich stosowania.

Radio Mobile

Radio Mobile

Program stworzony przez Roger'a Coude VE2DBE do projektowania i analizy łączy radiowych dla krótkofalowców. Narzędzie okazało się na tyle dobre, że aplikacja doczekała się wielu wersji językowych, a nawet drukowanej instrukcji obsługi, której zakup jest formą wsparcia i wynagrodzenia dla autora. Program jest bezpłatny. Z Radio Mobile korzystają nie tylko amatorzy ale również firmy, zajmujące się projektowaniem sieci radiowych RRL. Program pozwala wyliczyć bilans energetyczny łącza radiowego, zobrazować pokrycie terenu przez stację bazową. Analiza uwzględnia profil terenu wraz z florą i zabudowaniami.

Program nie jest oczywiście narzędziem profesjonalnym ale dzięki niemu możemy przygotować wstępny projekt sieci radiowej.

Strony programu

http://www.cplus.org/rmw
http://www.ve2dbe.com

oraz przydatny link

BTS Search

BTSearch

Serwis BTS Search rozwijany jest przez pasjonatów sieci GSM. Dzięki stronie w prosty sposób można uslalić lokalizację stacji bazowej (BTS), odległość oraz azymut, który będzie pomocny przy montażu anten kierunkowych typu yagi

Aby ustalić azymut potrzebny jest kompas; analogowy lub cyfrowy. Posługując się kompasem analogowym należy uwzględnić deklinację magnetyczną, czyli wprowadzić korektę dla północy rzeczywistej. Dla Polski jest to aktualnie około +4,5º ale są miejsca gdzie wartość wynosi +20º dlatego sugerujemy aby dokładnie sprawdzić deklinację dla swojej lokalizacji. Służy do tego strona organizacji NOAA - Magnetic Field Calculators. Kompas cyfrowy ma możliwość wskazań zarówno północy magnetycznej jak i rzeczywistej. Należy wybrać w ustawieniach "północ rzeczywista" i ustalić azymut. Nie musimy jednak ustawiać anteny dokładnie na azymut. Ustawienie anteny jest zależne również od profilu terenu. Każda antena kierunkowa ma swój szczyt promieniowania i w przypadku otwartych przestrzeni najelpszy sygnał uzyskamy, jeżeli "trafimy anteną" w stację bazową. Istnieje jednak zjawisko naturalnych przeszkód, od których sygnał jest odbijany. Dotyczy to terenów pagórkowatych, górzystych oraz zurbanizowanych. Azymut anteny stacji bazowej należy wówczas potraktować jako wytyczną, a samą antenę przestawiać co kilka stopni sprawdzając jednocześnie siłę sygnału. Antenę blokujemy w pozycji, w której sygnał jest najlepszej jakości.

Strona BTSearch pozwala również uzyskać informację o częstotliwości pracy stacji bazowej oraz używanych technologiach. Jest to cenna wskazówka, gdyż wiele osób kupuje antenę na pasmo 1700-2100MHz (do LTE) o gigantycznym zysku 20dBi albo innej równie atrakcyjnej liczbie, a najbliższa stacja bazowa pracuje w technologii GSM 900 i UMTS900 oferując technologię HSPA+ lub LTE800...

Strona serwisu: http://beta.btsearch.pl/