Złącza Reverse Polarity R-SMA
Jak poprawnie oznaczyć złącza o odwróconej polaryzacji?
Złącza na kable koncentryczne (Coaxial) to wiele różnych standardów dla różnego rodzaju zastosowań. Wszystkie te złącza dzielą się na dwie grupy, a właściwie tworzą pary, które rzecz jasna muszą być do siebie dopasowane. Typowy podział to złącza męskie, oznaczane „m” i żeńskie, oznaczane literą „f”, co w jęz. angielskim oznacza płeć; male i female. W przypadku złącz z odwróconych (Reverse Polarity) oznaczenia „płci” wprowadzają małe zamieszanie. Głównym winowajcą jest tu nadgorliwość w interpretowaniu oznaczeń male i female. W efekcie klient zamiast otrzymać antenę zakończoną konektorem R-SMA(m) otrzymuje SMA(f) Stright – czyli gniazdo na kablu, a nie wtyk.
Po co to zamieszanie?
Wielu producentów korzysta ze złącz SMA, ponieważ są małe, pewne i mają bardzo dobre parametry radiowe. Aby uniknąć pomyłek w podłączeniu anten przez użytkownika końcowego stosuje się dodatkowo SMA-RP. I tak samochodowe urządzenia nawigacyjne zazwyczaj wyposażone są w pary SMA(f) dla GSM i RP-SMA(f) dla GPS. Inną grupą produktów, gdzie stosuje się RP-SMA(f) to domowe routery WiFi.
Aby uniknąć wpadek i poprawnie określać dostawcy typ zamawianych konektorów, należy posługiwać się przyjętym standardem międzynarodowym, który opisuje pary JACK – gniazdo i PLUG – wtyczka. Gniazdo to zawsze ta część, do której podłączamy antenę, a PLUG to jego druga cześć zarobiona na kablu anteny. W przypadku złącz o odwróconej polaryzacji nie należy zmieniać oznaczeń polaryzacji (płci), tylko dodać oznaczenie R, RP lub Reverse.
Próbując określić typy złącz polecam odwiedzić stronę firmy AMPHENOL www.amphenolrf.com
Sposób oznaczeń przedstawiają poniższe tabele.
Ostatnia modyfikacja 29.10.2014 przez Administrator.