Jak skonfigurować modem GSM w systemie Windows?

Krok pierwszy

Instalujemy modem w systemie Windows. Modem zostanie rozpoznany jako "nieznany" (Unknow Modem) co nie znaczy, że nie obsługiwany przez system :) W nowszych systemach indentyfikacja modemów Cinterion przebiega poprawnie.W "Phone and Modem options" zaznaczamy "Unknow Modem" i wciskamy ikonkę "Propetis" (Właściwości) i dalej wszystko powinno wyglądać jak na załączonych obrazkach :)


Prędkość portu 115200 kbpsTutaj widać identyfikację sprzętu i nic tu nie można zmienić :)W zakładce "Advanced" (Zaawansowane) należy dopisać komendę AT, która konfiguruje APN dla połączenia GPRS.

at+cgdcont=1,"ip","nazwa_apn"

należy podać nazwę APN operatora sieci lub usługi z jakiej będziemy korzystać. Zazwyczaj jest to: internet, vpn.

I na tym kończymy konfigurację modemu w systemie.

Krok drugi

Konfiguracja połączenia GPRS (dial-up)Otwieramy "Control Panel" (Panel Sterowania) wybieramy "Network and Dial-Up Connections" (Połączenia sieciowe i telefoniczne) i dodajemy nowe połączenie (Make New Connections, Utwórz Nowe połączenie)Dzwonimy do "privative network" (sieci prywatnej) jak na załączonym obrazku. W żadnym wypadku nie wybierać "to the internet"!!!następnie z listy modemów wybieramy nasz nieznany modem (Unknow Modem)podajemy numer dostępowy GPRS do sieci GSM, czyli *99***1#


tu możemy określić czy z połączenia mogą korzystać wszyscy czy tylko uprawiony (Ty) użytkownik,


na koniec można nazwać nowe połącznie lub zostawić nazwę domyślną.

I na tym koniec!

Dzwonimy.

Wybieramy nowo utworzone połączenie i podajemy ostatnie parametry konfiguracyjne jak np.:

user name: erainternet

pass: erainternet

i to wszystko. No trzeba jeszcze Dial kliknąć :)

 

PS. Jeżeli nie działa, to należy upewnić się czy został wprowadzony kod PIN. W dial-up tego zrobić nie można. Trzeba do tego celu użyć terminala i komendy at+cpin=numer_pin. Oczywiście komplikuje to sprawę, więc należy wyjąć kartę z modemu (odłączając uprzednio zasilanie), włożyć do telefonu komórkowego i wyłączyć żądanie kodu PIN. Jeżeli karta SIM na to nie pozwala (a sa takie), wówczas należy poprosić operatora o wymianę karty SIM na bezPINową.

Ostatnia modyfikacja 29.10.2014 przez Administrator.

Wróć