VEOLIA | Modernizacja sieci radiowej dla systemu SCADA

Firma Veolia Energia w Poznaniu w ramach modernizacji infrastruktury telemtrycznej, wymieniła aktywne urządzenia sieci radiowej LMR na nowoczesne radiomodemy RipEX firmy RACOM. Nowe urządzenia zapewniają pełną swobodę w doborze urządzeń końcowych dla stacji kontrolno-pomiarowych oraz są transparentne dla systemu IT.

Modernizacja sieci radiowej Veolia Poznań

W nowej sieci pracują 34 radiomodemy w tym, jedna stacja bazowa i dwie retransmisyjne. W celu zabezpieczenia łączności dla ważnych obiektów, wykorzystano również trasy zapasowe, czyli możliwość transmisji za pośrednictwem stacji sąsiednich oraz mediów publicznych (UMTS/LTE). Dzięki temu w zależności od panujących warunków propagacyjnych, urządzenia mogą wybrać najkorzystniejszą lub alternatywną drogę dla przesyłu danych.

Aktualnie sieć radiowa RipEX obsługuje protokół komunikacyjnych S-BUS za pośrednictwem portów RS232. Nowa infrastruktura jest w pełni przygotowana do obsługi urządzeń IP, równolegle z transmisją szeregową. Kolejnym atutem migracji do RipEX jest możliwość zastosowania urządzeń końcowych, korzystających ze standardu komunikacyjnego TCP/IEC104. Szybką komunikację dla IEC104 zapewnia protokół BASE Driven, który oferuje ponad 90% pasma radiowego dla danych użytkownika, a przede wszystkim umożliwia jednoczesną pracę wszystkich urządzeń w sieci!

Zakres usług wykonanych dla inwestora:

  • Projekt sieci radiowej RipEX
  • Wizualizacja zasięgów
  • Programowanie radiomodemów
  • Testy łączności
  • Budowa stacji bazowej oraz retransmisyjnej
  • Analiza zasięgów i ustalenie tras zapasowych

W nowej, w pełni cyfrowej, sieci radiowej RiPEX wykorzystano modulację QAM. W zależności od warunków propagacyjnych, radiomodemy pracują z prędkością transmisji danych od 20.83kbps do 41kbps w kanale o szerokości 12.5kHz. Jest to jeden z wielu korzystnych aspektów migracji do RipEX. Poprzednie urządzenia wykorzystywały kanał o szerokości 25kHz i aż 4 stacje retransmisyjne.

Inwestycja została zakończona na wiosnę 2018 roku. Sieci radiowa zlokalizowana jest na terenie miasta Poznań.

Niniejsza publikacja będzie rozwijana. Sieć radiowa w mieście, a zwłaszcza dla obiektów znajdujących się głównie pod ziemią, to duże wyzwanie oraz poligon doświadczalny. Jeżeli są Państwo zainteresowani podobnym rozwiązaniem, proszę o kontakt.

Wróć