Wyłączenie sieci 3G

Szanowni Państwo!

Zgodnie z informacją podaną przez operatorów telekomunikacyjnych, nastąpi sukcesywne wyłączenie sieci 3G. Procedura rozpocznie się na początku 2023 roku i ma potrwać do końca 2024. Wyłączenie sieci 3G na ma celu uwolnienie kosztowych częstotliwości na potrzeby technologii LTE, która oferuje większą wydajność i dostępność usług, a także większą pojemność.

Jakie działania należy podjąć?

Jest to oczywiście zależne od posiadanych urządzeń oraz wymagań co do transmisji danych. Jeżeli w Państwa sieci pracują już urządzenia 4G, można spać spokojnie. W przypadku urządzeń 2G (GPRS/EDGE) / 3G (UMTS/HSPA), decyzję o wymianie sprzętu należy podjąć indywidualnie. Urządzenia, które pracują w sieci Orange, przełączą się na technologię 2G/EDGE, pod warunkiem, że korzystają z kart SIM i usług M2M/IoT. Ze względu na rozbieżności w oprogramowaniu, nie wszystkie „zwykłe kart SIM”, oferują dostęp do zasobów sieci 2G. Zatem niezbędna jest weryfikacja u operatora. W przypadku pozostałych operatorów (T-Mobile, Plus, Play) informacje o dostępności sieci 2G należy zweryfikować we własnym zakresie.

Migracja

W przypadku telemetrii lub innych systemów o niewielkim zapotrzebowaniu na transmisję danych, naturalnym kierunkiem migracji jest technologia LTE-M lub NB-IoT. W przypadku systemów szerokopasmowych, gdzie wymagana prędkość transmisji danych (up load) przekracza 2Mbps, naturalnym kierunkiem migracji są urządzenia LTE.

Dostępność

Nadmieniam, że problem z dostępnością elektroniki nie został jeszcze rozwiązany. O ile na rynku pokazały się procesory, to pojawił się kłopot z dostępnością podstawowych komponentów do produkcji, jak: rezystory, tranzystory, kondensatory... Na chwilę obecną, powoduje to problem w ustaleniu terminu realizacji dostaw oraz końcowej ceny produktu.

Wróć